Děti a pobyt na slunci: Mohou se děti opalovat

Slunce nedělá výjimky. Když jsou děti pod širým nebem a pražícími slunečními paprsky, měla by jejich pleť být chráněna stejně až většími jako v případě dospělých.

Jak si užívat pobyt na slunci bezpečně, je musíme naučit my. „Dětská pokožka je na rozdíl od dospělých ještě nezralá, jemná, tenká, citlivá na vnější vlivy.

Obsahuje více vody (až 80 %), náchylnější je proto ke vzniku otoků, puchýřů. Ph kůže je 5,7 – 6,4, což má vliv na snížení její ochranné funkce před mikrobiálními infekcemi. Kolagenová a elastická vlákna jsou jemnější.

Čtěte také:

Šest způsobů jak nosit volány

Potní žlázy jsou nezralé přibližně do tří let, na termoregulaci dítěte proto musíme dbát my.

Dětská pokožka má pro nezralý imunitní systém omezené reparační schopnosti, je náchylná ke spálení,“ dermatoveneroložka Michaela Duchoňová vysvětluje, v čem se pokožka dítěte liší od té dospělé.

Ochrana za každých okolností
Sluneční paprsky jsou pro člověka nezbytné a mají na jeho zdraví pozitivní účinky. Podporují tvorbu vitamínu D, který pomáhá při absorpci vápníku.

Abychom ze slunce získali tento vitamín, nemusíme na něm přebývat dlouho. Příliš dlouhým pobytem na slunci vystavujeme své tělo ultrafialovým paprskům, které způsobují poškození pokožky, očí či imunitního systému.

Jak se říká, i dobrého moc škodí. Za každých okolností je proto na prvním místě kvalitní ochrana.

„Dětskou pokožku chráníme před slunečním zářením nejen používáním fotoprotekce (ochranných krémů), ale také oblečením, klobouky, brýlemi. Nesmíme zapomínat ani na nepřímé záření odražené od vody, písku, sněhu.

UV záření také proniká vodou a sklem. Během slunečných letních dnů je třeba se vyhýbat přímému slunečnímu záření v době mezi 12:00 – 15:00.

Spálení kůže v dětském věku je jedním z hlavních rizikových faktorů vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Dětem bychom měli pobyt na slunci regulovat my a předcházet tak možným spálením,“ vysvětluje odbornice.

Upozorňuje také na to, že děti do šesti měsíců věku by neměly být přímému slunečnímu záření vůbec vystaveny, neměly by používat ani UV filtry.

„Děti do tří let by neměly být exponovány přímému slunečnímu záření s rizikem spálení.

Děti do tří let by měly používat fotoprotektivní prostředky výhradně se SPF 50+ a minerálními filtry, po třetím roce života mohou používat kombinované filtry (minerální i chemické) určené pro děti,“ doplňuje lékařka.

Chce to víc
Intenzita slunečního záření je závislá na ročním období, lokalitě, ve které se nacházíte i hodiny během dne.

Během slunečných dnů na jaře a v létě bychom měli před pobytem na přímém slunci pokožku bez jakýchkoli pochybností ochránit před možným spálením. Na zeměpisné šířce, ročním období, a tedy UV indexu závisí i to, kdy a jaký krém použít.

„Nejcitlivější je pokožka na jaře po zimě, během léta vlastním opálením (zmnožením vlastních zásob pigmentu podle fototypu) nabývá kůže lepší tolerance na sluneční záření,“ říká Michaela Duchoňová.

U dětí bychom na důslednou fotoprotekci neměli zapomínat ani během běžných dnů strávených na slunci, před pobytem na hřišti, kole, během výletů, nejen u vody.

Části zakryté oblečením a kloboukem jsou chráněny mechanicky, na odkryté části kůže je vhodné nanést fotoprotektivní krém.

„U dětí volte jedině produkty s faktorem SPF 50+, u dospělých můžeme použít i nižší faktor podle fototypu kůže, v našich podmínkách během běžných dnů dostačuje u většiny SPF 30,“ vysvětluje odbornice.

Nejvíce spálení přináší letní dovolená. Vyhnete se mu správnou ochranou i pozdější péčí. Každá pokožka, nejen dětská, vyžaduje ošetření po opalování.

„Pokud je již dítě vystaveno slunci, musíme dbát v první řadě na prevenci spálení. Po expozici slunci bychom měli kůži večer po umytí ošetřit minimálně hydratačním nebo promašťovacím přípravkem, ideálně s obsahem uklidňujících a reparačních mechanismů,“ doporučuje Michaela Duchoňová.

Nejnovější články

- Reklama -PR článek

Další články autora