Co dělat, když chybí motivace k pohybu

Pohyb je základ života.

Přesto z nás dnešní způsob života vysává energii a často nemáme chuť ani sílu po náročném pracovním dni skákat někde v posilovně s činkami nebo pařit se při běhu venku, kdy čísla na ručičce teploměru stoupají ke třicítce.

Ale měli bychom se překonat, protože sport přináší tělu a zejména našemu zdraví spoustu benefitů.

V případě dospělých i dětí platí to, že nejvhodnější je provádět sport, který baví. Máte rádi jógu? Tak si dopřejte odpočinek v podobě meditace nebo energičtější power jógy.

Pokud vám jóga nic neříká, zkusit můžete zumbu, aktuálně velmi populární kangoo – skákání do rytmu hudby ve speciálních „klokaních“ botách či běh.

„Podle studií i mých zkušeností vím, že pohyb dokáže upravit diabetes mellitus, kde se krevní cukr může dostat na normální hodnoty. Rovněž má mimořádně dobrý vliv na hypertenzi i jiná kardiovaskulární onemocnění, různá gastrointestinální onemocnění, pohybovou soustavu i spánková apnoe. Znám několik případů, kdy zdravý životní styl vedl ik úplnému vyloučení léků při zdravotním problému,” říká Zuzana Bohátová, osobní trenérka a dietoložka.

Známé je také to, že sport dokáže zlepšit psychický stav člověka. Díky pohybu tělo vylučuje endorfiny, které mohou být nástrojem odreagování po práci či těžkém dni.

Námaha během sportování se proměňuje v pocit štěstí a odpočatosti. Ani v případě seniorů neexistují vážnější omezení sportu, pokud se nacházejí v dobré kondici – samozřejmě s výjimkou konkrétních zdravotních omezení v jednotlivých případech.

Senioři však upřednostňují spíše klidnější formy pohybu, než je pěší turistika v přírodě, kde si pomáhají například trekingovými holemi, jízda na kole a cyklotury, plavání, které navíc šetří klouby.

Nedoporučuje se však sprint, squash, basketbal či volejbal, které vyžadují prudké pohyby.

Začít je třeba v dětství
K pohybu bychom měli motivovat už nejmenší. Kromě toho, že je pro ně vhodnou náplní volného času, zbaví se i přebytečné energie, kterou by jinak utrácely na „vylomeniny“, z nichž má nejeden rodič hluboké vrásky na čele.

Není zrovna ideální, pokud si vyplňují čas prostřednictvím výdobytků moderní technologie, jako jsou tablety, chytré telefony či počítače, u kterých sedí, zabíjejí čas nicneděláním, a pak se může snadno stát, že zapadnou do statistiky problémů s obezitou.

A není to jen mýtus, kterým strašíme mladé lidi. Podle nejnovější Zprávy o mládeži z roku 2018 se potýká s kily navíc množství dětí.

Celkový podíl dětí s nadměrnou hmotností včetně obezity se v minulé dekádě pohyboval v rozpětí 9–13 %, z toho 3,3–4,6 % dětí bylo obézních.

Během následující dekády se výskyt obezity zdvojnásobil a v současnosti dosahuje u 10- až 12letých chlapců 10%, u 7-12letých dívek 8,5%.

Pohyb jako životní návyk
Ideální volbou je proto, má-li dítě dostatek pohybu, díky kterému si buduje kondici, získává správné návyky, disciplínu a často i schopnost pracovat a fungovat v týmu a přitom se socializovat.

Rodičům pomůže, když své dítě pozorně sledují, objevují jeho vlohy a věnují se společně s ním sportu, který ho baví.

Pokud ho totiž budeme nutit do něčeho, k čemu nemá vztah, můžeme jen zbytečně doufat, že si ho někdy vytvoří. Stát se může spíše opak a sport si dítě spojí s nechutí, nátlakem.

Ideální jsou druhy sportů, při kterých se děti hlavně zabaví. Navíc není žádným tajemstvím, že stejně jako v případě dospělých, iu dětí fyzická aktivita přispívá nejen ke zlepšení kondice, ale také k posílení imunitního systému.

Díky pohybu as ním souvisejícím soutěžím se děti učí mimo jiné také lépe zvládat emoce. Důležité je pochválit je i za drobné úspěchy, aby se na sportování těšily.

To platí iv případě teenagerů. Tím není dobré bránit v posilování. Pokud je to baví a chtějí nabírat svalovou hmotu, proč ne?

Ale jedině pod dohledem trenéra, který přesně ví, jaké cviky jsou pro adolescenty vhodné a kterým je naopak třeba vyhnout.

Jak začít, když to nejde
Prvním krokem k úspěchu je určit si cíle. Nezačínejte však jedním velkým a velmi vzdáleným cílem. Svou cestu si rozdělte na menší fáze a dávejte si dosažitelné, menší cíle.

„Nezaměřujte se na to, abyste zhubli za krátkou dobu co nejvíce, ale smiřte se s tím, že jedině postupné přibližování k výsledku mohou být trvalé. U průměrné ženy s hmotností 80 kg je ideální hubnutí 1 kg týdně. To znamená, že pokud by hmotnost šla dolů rychleji, je to voda a svaly,“ upozorňuje osobní trenérka.

Důležitou součástí je i získání správných informací ohledně hubnutí.

„Nevynechávejte žádnou živinu ze tří hlavních živin (cukry, tuky, bílkoviny), ale rozdělte je do ideálního poměru. Důležitá je pestrá strava s kvalitními bílkovinami as dostatkem vitamínů a vlákniny.

Při zdravém životním stylu je velmi důležitý také pohyb. Pro začátek stačí kardio v podobě rychlé chůze, běhu, jízdy na kole. Ideální je cvičit alespoň třikrát týdně 30 minut. Takto dokáže začít jakýkoli zaneprázdněný člověk,“ radí Zuzana Bohátová.

Dnešní doba je velmi hektická a lidé jsou velmi vytíženi. Cviků na židli moc není a proto zdraví vyžaduje naši snahu i námahu.

„Nejlepší je přizpůsobit si pohyb denním aktivitám. Například vystoupit o jednu zastávku dříve nebo zaparkovat dál od domu a projet se pěšky. Nepoužívat výtah, ale chodit po schodech.

Při obědové přestávce v práci se projít venku na čerstvém vzduchu. A o víkendu ao volném čase odpočívat aktivně, kdy úplně stačí procházky a rychlá chůze, a zároveň se krásně zrelaxujete v přírodě,“ doplňuje trenérka.

Nejnovější články

- Reklama -PR článek

Další články autora