Sedm potravin, které jsou důležité pro vaginální zdraví

Složení stravy ovlivňuje celý organismus, a tak jak má zdravý životní styl pozitivní dopad na funkce různých orgánů jako žaludek, střeva, oči, kosti či kůži, neodmyslitelně ovlivňuje i intimní partie.

Nejde jen o působení na menstruační cyklus nebo náladu, ale celkově na zdraví ženské vagíny.

Několik potravin napomáhá tomu, aby vše „tam dole“ fungovalo v pořádku, další zase na poševní prostředí ovlivňují negativně a mohou způsobit různé záněty.

Po kterých sáhnout a kterým se vyhnout?
Jogurty a kefíry.Avokádo obsahuje 271 mikrogramů luteinu na sto gramů.Mandle a další ořechy obsahují vitamín B a vápník, které jsou vhodné při prevenci zánětu vagíny.

  1. Prebiotika a probiotika
    Vagína, stejně jako střeva, potřebuje takzvaný „dobrý“ druh bakterií, které pomáhají udržovat zdravé prostředí, tedy přirozeně kyselé pH a bojují s infekcemi.

Zároveň ovšem bakterie, které jsou ve střevech, ovlivňují ty vaginální. Je tedy klíčové starat se io to, co se děje v trávicím orgánu.

Lékaři doporučují jíst jídla, která obsahují prebiotika – například česnek, cibuli, syrový pórek, ale také probiotické potraviny – jogurty, zelí, tempeh, brynzu či pít čaj kombucha.

V takovém případě podpoříte i zdravou rovnováhu laktobacilů, které zabraňují přemnožení kvasinek. Příznivý vliv prebiotik a probiotik potvrzují i ​​studie.

  1. Oříšky a zdravé tuky
    Mandle a různé druhy ořechů obsahují vitamín B a vápník, které jsou vhodné při prevenci vaginitidy – zánětu vagíny. Uvedl to pro Glamour lékař a odborník na plodnost Brian Levine.

Zdravé tuky v ořeších, olivovém oleji či avokádu dokáží regulovat cholesterol a udržet v rovnováze hladiny estrogenu. Ten napomáhá vytvářet zdravou sliznici, což zabraňuje infekci.

  1. Voda
    Dostatečný příjem tekutin a hydratace jsou důležité nejen tehdy, když chcete zabránit suchu v ústech, ale také v intimní oblasti.

„Pokud se dokážete dostatečně hydratovat, pomůže to doplnění energie a cirkulaci krve, která má pozitivní efekt i tam dolů,“ říká pro magazín Health gynekoložka Alyssa Dwecková.

Ženám, které mají problémy s vaginální suchostí, doporučuje vypít 6 až 8 sklenic vody denně.

  1. Ovoce
    Podle studie zveřejněné v časopise The American Journal of Clinical Nutrition mají ženy, které denně snědí dva a více kusů ovoce, o 11 procent nižší šanci, že se u nich vyvinou děložní myomy, v porovnání se ženami, které jedí ovoce jen v minimálních množstvích.

Myomy jsou nezhoubné gynekologické nádory, které mohou způsobovat bolesti ve spodní části břicha, ale také silné krvácení.

  1. Vyhněte se nadměrnému příjmu cukrů
    Cukry vytvářejí ve střevech nepříliš ideální prostředí, které souvisí také s prostředím ve vagíně.

Přestože se zde bakterie kvasinek nacházejí přirozeně, když se přemnoží díky nadměrnému příjmu cukrů, mohou dospět nejen k trávicím, ale zároveň i gynekologickým problémům a způsobit infekci, zarudnutí a svědění.

  1. Omezte alkohol
    Alkohol obsahuje cukry a ty mohou stejně jako v případě jiných sladkých potravin způsobit přemnožení kvasinek.

Příjem alkoholu by tedy měl být jen v omezené míře. Výzkumy jej navíc spojují i ​​se zvýšeným rizikem rakoviny prsu.

  1. Vyhněte se zpracovaným potravinám a fast foodu
    Polotovary se podle výzkumů podílejí na potlačování fungování imunitního systému, protože obsahují mnoho cukrů, soli a tuků. To může vést k přemnožení škodlivých bakterií, říká gynekoložka Jennie Ann Freimanová.

Ve vagíně se v takovém případě vytvářejí příznivé podmínky pro rozličné problémy včetně bakteriální vaginózy, kvasinkové infekce, suchosti, bolesti během pohlavního styku nebo infekce močových cest.

Nejnovější články

- Reklama -PR článek

Další články autora