Rakytník: Nejprve léčil koně, teď lidi

Rakytník je známým kerem, který lze vídat ve městech i na venkově a poznáte ho podle typických výrazných oranžových bobulí. Na výsadbu si ho volili zahrádkáři, architekti i laici i proto, že je nenáročný na kvalitu půdy a ovzduší.

Dlouho ho u nás považovali jen za okrasný keř, ale velmi snadno se z jeho semen a plodů dá vyrobit i skvělý olej, který má mimo jiné hojivé a ochranné účinky na pokožku a sliznici. Dnes zažívá rakytník velkou renesanci.

Obsahuje totiž vzácný komplex látek, které poskytují organizmu dnešního člověka potřebnou podporu, aby dokázal čelit stresu a negativním vlivům z nezdravého prostředí.

Pomáhá také udržet silnou obranyschopnost. Má tmavě oranžovou barvu a překvapí vás rozmanitostí a vysokou koncentrací těch nejdůležitějších vitamínů a biologicky aktivních látek.

Vysoká koncentrace léčivých látek, které obsahují plody rakytníku řešetlákového, se uchovává v jeho oleji. Například obsah vitamínu A, jehož provitamínem je beta karoten, je v rakytníku třikrát vyšší než v mrkvi. Dále jsou to vitamíny B1, B2, B6, vitamíny D, E, F, K, P a nenasycené omega mastné kyseliny.

V rakytníkovém oleji se nacházejí omega 3, 6 a P kyseliny, díky čemuž je výbornou prevencí kardiovaskulárních chorob. V boji proti volným radikálům pomáhá silný antioxidant v podobě omega 7 mastné kyseliny, která má v rakytníkovém oleji až čtyřicetiprocentní zastoupení.

Pomáhal i koním
Rakytník řešetlákový se s oblibou využíval iv minulosti, v lidovém léčitelství. Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází z dob vlády Alexandra Makedonského. Vojáci tehdy využívali rakytníkový olej k obnově svých sil.

Vojáci si však jeho účinky nenechávali pro sebe a posílili jím i své koně. Po požití rakytníku prý měli krásnou, lesklou a hedvábnou srst. Z tohoto typu využití rostliny vznikl její latinský název: hippos znamená řecký kůň a phaes lesk

Všestranný lék
Jedním z nejúčinnějších produktů z rakytníku je olej. V rakytníkovém oleji se nachází vitamín E, který prodlužuje život buňkám a je nezbytný pro obnovu tkání. Pro dobrý stav kůže jsou důležité také vitamíny B, A a beta karoten.

Nenasycené mastné kyseliny zásobují kožní buňky výživou a podílejí se na stavbě a regeneraci buněčných stěn. Olej lze aplikovat na poraněnou pokožku – po opálení, na ošetření pokožky u dlouhodobě ležících pacientů, na popraskané ústní koutky, na drsnou kůži a na drobná poranění.

Je proto ideální surovinou pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Olej z rakytníku používali dokonce i kosmonauti, pokud potřebovali doplnit potřebné vitamíny a jako ochranu před kosmickým zářením. Omega 7 mastná kyselina ovlivňuje také snížení kyselosti žaludečních šťáv.

Rakytníkový olej je proto výbornou prevencí proti vzniku žaludečních vředů. Vitamíny z rakytníku mají významný vliv i při budování imunity. Jedná se zejména o vitamín C.

Odolnost organismu posiluje i přísun nenasycených mastných kyselin. Užívání tobolek s rakytníkovým olejem urychluje rekonvalescenci po nemoci a po chirurgických zákrocích.

Vitamíny z domova
Rakytník nemá problém s naším klimatem, proto je snadné jej vypěstovat i ve vlastní zahradě. Je zvyklý na pestré podmínky klimatu, běžně jej lze nalézt na písčitých dunách na pobřeží Severního moře. Ale stejně je možné ho vidět i na horských svazích.

Pěstuje se ve tvaru stromu nebo keře, který může dorůst až do výšky dvou metrů. Jeho pěstování je typické také pro Mongolsko. Je to odolná dřevina, rychle rostoucí a výborně zpevňující půdu. Jde o dvoudomou rostlinu, tedy třeba mít samčí i samičí rostlinu, jinak rodit nebude.

Na místo náročný není, ideální je místo na slunci, ale stejně se mu bude dařit i v polostínu. Půda by měla být písčito hlinitá, s vyšším obsahem vápníku. Rakytníku nepřekáží ani znečištěné ovzduší, čili jej lze pěstovat i ve městě.

Třeba mu však vyhradit dostatečný prostor, asi dva metry široký. Řez spočívá jen v každoročním prosvětlování korun, případně zakracování delších výhonků. Je dobré vědět, že svým růstem může omezovat a potlačovat v růstu okolní rostliny.

K pěstování v zahradách se hodí velkoplodé kultivary, odborníci zahrádkáři doporučují odrůdy jako Leikora, Hergo či Vitaminnaja. Rostliny začnou plodit asi tři roky po výsadbě. Sazenice rakytníku najdete v zahradnictví od 3 € za sazenici.

Nejnovější články

- Reklama -PR článek

Další články autora