Móda osmdesátých let se vrací, sneseme to

Jisté signály zde byly už dávno, ale po letošním týdnu módy v New Yorku už před faktem nemůžeme zavírat oči. Milovaná i nenáviděná dekáda je zpátky.

Velké módní značky jako Marc Jacobs či Michael Kors vytáhly ve svých modelech nejtěžší „osmdesátkové“ zbraně.

Intenzita, se kterou se trendy určující módní domy vrhly do víru osmdesátých let, mnohé překvapila. Bez varování se znovu objevily obrovské kabáty s mohutnými rameny, flitrovaná saka na jeden knoflík, obrovské klobouky, disproporční střihy i dramatické barvy.

Čtěte také:

Adidas prodává oblečení na jógu vyrobené z odpadků

Asi nejvroucněji se do náruče období vrhl Marc Jacobs, jehož přehlídka se stala událostí celého Týdne módy, ale zahanbit se nedaly ani LaQuan Smith, Givenchy, Tom Ford či Versace.

Dramatická móda s výraznými siluetami
Móda osmdesátých let má několik specifik. Střihy oděvů často působí neorganicky a mohutně. Typickým a obtížně přehlédnutelným znakem jsou výrazná ramena.

Saka a kabáty, ale i halenky, svetry či šaty mají často všité vycpávky, které evokují vojenskou uniformu a siluetě dodávají razanci.

Totéž platí iu kalhot. Původ typických „mrkváčů“, dnes známých jako mom fit kalhot, je třeba také hledat ve vojenských a jezdeckých kalhotách, takzvaných rajtkách.

Právě tento střih vyvolává mnoho rozpaků. Ženy se obávají, jestli jim tato móda sluší.

„Trend není moc vhodný právě pro osoby, které mají široká ramena a nechtějí na ně zaměřovat pozornost. Naopak, já mám tento trend velmi ráda, protože díky němu si můžu vytvořit souměrnější siluetu k mým širším stranám,“ říká blogerka Linda Babušík Adamčíková známá jako Lapkinn.

Obavy z návratu osmdesátých let může rozptýlit i Zuzana Gašparovičová blogující jako Red Poppy Stories:

„Ideál krásy a modelky velikosti 34, kterým prý sluší velké věci nejvíc, v nás vzbuzují dojem, že široká ramena a krabicové střihy sluší jen útlým. Lidé v osmdesátých letech však také nebyli jen útlí, nosili ji a hodila se jim.“

Návrat bude umírněný
Móda osmdesátých let však nabízela i výrazný protipól – extrémně vyzývavé oblečení. Legíny, mimořádně krátké šortky, saka na jeden knoflík i body s extrémním vykrojením. Ty se na módních molech také naplno odrazily.

Typickým znakem je používání výrazných a dramatických barev jako tmavá fialová, bordó a fuchsiová a také nadužívání nepřirozených a neonových odstínů.

„Comeback hlásí i maximalismus v barvách a látkách. Vracejí se dekadentní vzory či výrazně barvy jako purpurová, fuchsiová, kobaltová nebo zlatá. Trendy a prvky z tohoto období však přicházejí v umírněné podobě,“ říká Linda Babušík Adamčíková.

Všechny zmíněné trendy se naplno projeví v sezóně podzim/zima 2018. Máme tedy ještě trochu času připravit svůj šatník i psychiku.

Nejnovější články

- Reklama -PR článek

Další články autora