Léto bude jak z pohádky Tisíc a jedna noc, boty mules jsou zpět

To, že jsou žhavým trendem na boty roku, hlásí všechny velké magazíny. Píše o nich Vogue, Elle, Harper’s Bazaar a dokonce i britský The Telegraph se ptá, proč jdou tyto nízké boty tak na dračku?

Mule, mulesky, nazouvačky, nazouvací lodičky nebo – chcete-li, prostě bačkůrky.

Takto různorodě lze nazvat obuv, kterou nejčastěji známe jako nízké boty s výraznou špičkou a otevřenou patou.

Boty pro královnu i prostitutky
Nejde o žádnou novinku. Pokud bychom chtěli jejich historii hledat důsledně, podobné boty bychom našli už ve starém Římě a objevili bychom je iv Egyptě, Jižní Asii či v Turecku.

V novodobé historii Evropy se objevily už kolem patnáctého století, nejspíš však jen jako domácí obuv.

Svou první zlatou éru zažily bačkůrky na podpatku v osmnáctém století, kdy je nosili i muži, ale asi nejlepší reklamu jim udělali francouzská královna Marie Antoinetta či Madame de Pompadour.

Po této éře upadli do nemilosti. Slušná žena neměla co odhalovat paty, a tak se tento typ obuvi stal symbolem prostitutek.

Ve svém čase pobuřující obraz Olympia od Eduarda Maneta zobrazuje ženu ležící na posteli. Je nahá, na krku mě tenký náhrdelník a na nohou bačkůrky s odhalenou patou – jasný znak žen špatných mravů.

Praktické řešení
Druhou vlnu zájmu jim přinesla polovina dvacátého století, kdy si mulesky s růžovou labutěnkou obula Marilyn Monroe a následovaly ji i jiné hvězdy stříbrného plátna jako Janye Mansfieldová či Jayne Russellová.

Ve filmu to šlo. Ale v běžném životě? Mulesky byly přece jen obyčejné pantofle, které se z nohou sešuchovaly a jít v nich na nákup mohl být nadlidský výkon.

Velký krok k popularitě „zouvaček“ udělala designérka Beth Levineová, která v roce 1956 navrhla mulesky Spring-o-lator tak, aby obsahovaly elastickou stélku, která boty držela na noze.

Mulesky pochopitelně nemohly chybět ani v šatníku botové královny Carrie Bradshawové, hlavní hrdinky seriálu Sex ve městě. V roce 2014 sestavil časopis Marie Claire seznam jejích nejlepších bot. Mules byly v seznamu uvedeny šestkrát.

Jak vypadají dnes?
Nazouvačky mají od minulé sezóny, kdy je po dlouhých letech zapomnění rehabilitoval časopis Elle, znovu zelenou. Objevují se v desítkách variací: výrazné a prodloužené špičky, oblé a nenápadně působící, ploché či na vysokém podpatku, saténové, ve stylu dřeváků, orientální i minimalistické.

Hlásí se k nim nejen velké módní domy jako Gucci či Chanel, ale objevíte je v podstatě ve všech kolekcích výrobců módy.

Jejich nespornou výhodou je univerzálnost. Obléknout si je můžete k šatům, kalhotám ik džínám.

Nejnovější články

- Reklama -PR článek

Další články autora